Pisałam niedawno o książce ks. Jana Kaczkowskiego, w której często wspomina on o przytulaniu.
Mówi, jakie jest ono ważne dla nas wszystkich, dla budowania relacji w rodzinie i ustalania priorytetów.
Bo czy problemy w pracy nie wydają nam się mniejsze, gdy przytulimy się do kochanej osoby?
Przytulenie. Takie proste i jednocześnie trudne.
Bo czy nie jest trochę tak, że zapominamy o tym tanim i dostępnym remedium?
Ja zapominam. W ferworze zajęć, spraw, w biegu (hmmm… minimalizm w edukacji domowej?) daję się ponieść emocjom. Tym złym, niestety.
Dlatego bardzo ucieszyłam się, że ks. Kaczkowski przypomina nam o przytulaniu, tak jak lekarz przypomina o zażywaniu, jedzeniu witamin. Dlatego wpadłam na pomysł, że warto by stworzyć spis witamin, których na próżno szukać w aptekach.
Tak bardzo dbamy o zdrowie naszych dzieci. O ich fizis. Witamina D3, tran… A co z psyche? Co z duszą? Czy one też nie potrzebują witamin?
Trochę witaminki C jak Czułość i Cierpliwość? D jak Dobroć i Dotyk? G jak Gilgotki i Ż jak Żarty?
Zapomnijmy o witaminie SZ jak SZtywniactwo i Z jak Zawziętość i Złość. Witaminę K jak Krzyczenie zamieńmy na P jak Przytulanie i Przebaczanie.
Dzięki pomocy znajomych z facebookowej grupy Edukacja Domowa i fanom (fanom – jak to brzmi!) strony Kornelia O…, moim dzieciom, a także z niewielką pomocą słownika (wymiękłam przy D, co widać poniżej), zrobiłam spis witamin niezbędnych w wychowaniu dzieci.
Witaminy te są również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w świecie, w rodzinie, tudzież do pogłębiania relacji małżeńskich. Pomagają w zachowaniu pogody ducha i równowagi psychicznej. Jak widać, mają bardzo korzystne i wszechstronne działanie, zatem nie może ich zabraknąć w Waszym menu.
Przed ich zastosowaniem nie musicie zapoznawać się z ulotką dołączoną do opakowania (opakowania?! na blogu o zero waste?!!!) ani konsultować z lekarzem, a już tym bardziej z farmaceutą (jeszcze znajdzie jakieś skutki uboczne!).
Wiekszość z tych witamin to witaminy z grupy M. M jak Miłość. (Oglądacie? Ja już nie.) Niektóre z grupy R. R jak rozsądek.
Jeśli będziecie zażywać dużo witaminy R jak Rozsądek, nie grozi Wam przedawkowanie.
Voila! Oto spis witamin (na bieżąco uzupełniany dzięki Wam!), których nie kupicie w żadnej aptece:
A – asertywność, autentyczność, akceptacja, aktywność, altruizm, autorytet, asceza, autonomia
Ą, Ę – dobre maniery
B – bliskość, bycie ze sobą, buziaki, budowanie relacji, bezpieczeństwo, Babcia, Bóg, błogosławieństwo, błogość, bezinteresowność, bezpośredniość, baraszkowanie, braterstwo
C – czas, całus, czułość, cierpliwość, chuchanie, ciekawość, cisza, chwalenie, czytanie, ciepło
Ć – ćmy (wieczory i noce na łonie natury)
D – dobroć, dojrzałość, drobiazgi, dom (bezpieczny), Dziadek, dawanie, dbanie, dialog, dogadzanie, doświadczanie, dotyk, dowcip, dyskusja, dyplomacja, dziękowanie, dyscyplina, delikatność
E – empatia, entuzjazm, emocje, energia, ewolucja (relacji, gotowość na)
F – fantazja, finezja, figlowanie, film (wspólnie obejrzany)
G – gotowość, gawędzenie, głaskanie, gilgotki, gry, góry
H – humor, harmonia, huśtanie, hamowanie, herbata
I – intuicja, integracja, ignorowanie drobiazgów, inspiracja, inteligencja, inicjacja
J – jedzenie, jedność,
K – kreatywność, koleżeństwo, kompetencje, kompromis, kultura, książka, księga, kajaki
L – lubienie się, luz, liczenie się z innymi, las, latawiec
Ł – łaskawość, łagodność, łączenie się, łódź, łowienie (ryb), łuk, łąka, łzy
M – miłość, miłosierdzie, mądrość, minimalizm, muzyka, męstwo, młodość ducha, modlitwa (za dzieci)
N – natura, naturalność, niezależność, nuda, nadzieja, niezastąpiona babcia, niesienie pomocy, namiot, niespodzianki (w tym gotowość na)
O – otwartość, opowiadanie, oczekiwanie, opiekuńczość, opiekuńczy Tata, obecna (ciałem i duchem) Mama, organizacja, okazywanie, ognisko, ogród, oglądanie gwiazd
P – pokój, przytulanie, przyjaźń, prośba, przepraszanie, pokazywanie, przebaczanie, pomoc, przyroda, praca, puzzle, przykład (własny – dobry, a jak nie da rady – własny – odstraszający)
Q – jakość
R – radość, ruch, rozmowa, rozwój, rozwaga, rozsądek, robota
S – słuchanie, sensoryka, szacunek, swoboda, samodzielność, sen, samoocena, spokój, sztuka, słowa (dobre), sprawiedliwość
Ś – śmiech, świadomość, śpiewanie, święto
T – troska, tolerancja, towarzyszenie, tłumaczenie, taniec, turlanie, tarzanie, tęsknota
U – uwaga, uważność, uśmiech, uczciwość, uczenie, uczenie się, uczucia, uznanie, uprzejmość, ufność, umiar, uczta
V – zwycięstwo
W – wyrozumiałość, wiara, wdzięczność, wrażliwość, wygłupy, wymagania, wspominanie, współpraca, wspólne czytanie, wędrówka, wspólnota, walka, wolność
X – tajemnica
Y – yes!
Z – zabawa, zaangażowanie, zaufanie, zrozumienie, zdrowa żywność, zachęta, zadowolenie, zapasy
Ź – źrebaków swoboda
Ż – żar, żarty, żarcie (dotyczy chłopców po 12 r. ż.)
Dużo tego, prawda? Mimo to myślę, że na pewno o czymś zapomnieliśmy. Pomożecie uzupełnić? (Pomagacie! Dziękuję!)
I tradycyjnie, proszę Was – udostępniajcie ten artykuł, wysyłajcie w świat, jeśli uważacie, że to o czym piszę jest ważne!
P.s. Początkowo chciałam nazwać powyższy spis alfabetem wychowania. Wpisałam więc w wyszukiwarkę zwrot „alfabet wychowania” i oto co znalazłam: Alfabet wychowania. Można sobie wydrukować i powiesić na lodówce. A kiedy już pomożecie mi uzupełnić naszą listę witamin, też zrobię ładny plakacik do wydruku. Co Wy na to?
Oj tak Kornelia. Ważne to witaminy. Nie trzeba czytać ulotki, nie trzeba konsultować z lekarzem. No można czasem przedawkować, ale to najczęściej już same dzieci dadzą nam o tym znać. To powieszenia w kuchni i podawania na śniadanie, obiad, kolację. I deser też 🙂
Faktycznie, dzieci są dobrym wskaźnikiem 🙂
Zaraz dorzucę 🙂 Dziękuję! Bardzo ciekawe jest to co piszesz o wspólnym czytaniu. Chyba pomyślę o rozwinięciu tych haseł – opisie działania tych wszystkich witamin w kolejnym albo kolejnych artykułach. Może jeszcze coś podpowiesz? Buziaki 🙂
Nie tylko dla dzieci!
Dopisałam propozycje czytelniczek: witaminy Ą i Ę jak dobre maniery (propozycja Agnieszki P.) i M jak modlitwa za dzieci (propozycja Olchy Sosnowej. Dziewczyny, dziękuję 🙂